Açık Lise Öğrencileri İçin E-Sınav Merkezleri Hazır

Türkiye’deki Açık Lise öğrencileri için yeni bir dönem başlıyor. 2021 Temmuz ayından tüm açık lise sınavları E-Sınav merkezlerinde yapılacak. Açık Öğretim Lisesi öğrencileri, randevu sistemini kullanarak sınavlarını E-Sınav merkezlerinde olacaklar.

Türkiye’de 2016 yılından bu yana sürücü adayı sınavları E-Sınav merkezlerinde yapılıyor. Sistemin başarılı bir şekilde ilerlemesi bakanlığı harekete geçirdi ve E – Sınav merkezlerinin sayıları hızlı bir şekilde arttırıldı.

2020 yılı itibariyle Türkiye’de 110 olan E-Sınav Merkezi sayısı, 2021 yılı itibariyle 500’e çıkarıldı. İntranet alt yapısı kullanılan sistem sayesinde sınavlar hızlı ve güvenilir bir şekilde yapılacak.

E-Sınav Nedir?

Elektronik Sınav anlamına gelen E-Sınav, bilgisayar ortamında yapılan sınavları kapsıyor. Klasik sistemde merkezi sınavlar için okullar kullanılıyordu. E-Sınav sistemine geçilmesiyle  birlikte öğrenciler, belirlenen E-Sınav merkezlerine girerek bilgisayar ortamında sınavlarını olacaklar.

Kimler E-Sınav Salonlarında Sınava Girecek?

Açık lise ve açık ortaokul öğrencileri sınavlarını E-Sınav merkezlerinde yapacaklar. Zaten daha önce sürücü adayı yazılı sınavları bu merkezlerde yapılmaya başlamıştı.

 E-Sınav Salonlarında Kaç Bilgisayar var?

Salonlarda 22 adet bilgisayar bulunmaktadır. 20 bilgisayar, adaylar için hazır bulunmaktadır. 2 adet bilgisayar da yedek bilgisayar olarak kullanılmaktadır. Her aday salona girdiğinde isminin bulunduğu bilgisayara oturup sınava girecektir.

 E-Sınav Salonlarında Kimler Görev Alacak?

E-Sınav Salonlarında 1 uygulama izleme sorumlusu, 1 salon başkanı ve 1 gözetmen olmak üzere toplam 3 görevli bulunmaktadır. Ayrıca salonlarda 2 adet kamere kayıt yapmakta ve sınav anını kaydetmektedir. Her salon için ayrıca 1 polis görevlisi ve 1 bina sorumlusu görev almaktadır.

E-Sınav Avantajları?

E-Sınav, zaman, kolaylık ve tasarruf anlamında bir çok avantaj sağlıyor. Başlıca avantajları şu şekilde:

  • Yılın her günü sınav olma imkanı
  • Sınavlar için kullanılan kağıt (soru kitapçığı, cevap kağıdı) sayısının yüzde 98 azalması ve tasarruf sağlanması
  • Sınav sonuçlarının hemen açıklanabilmesi
  • Sınav sorularının tek havuzda toplanması
  • Sınavla ilgili işlemlerin elektronik ortama anında iletilmesi

E-Sınav Dezavantajları?

  • Öğrencilerin yeni sisteme alışık olmaması
  • Özellikle sayısal derslerde işlem yapabilme olanaklarının kısıtlı olması

Elektronik sınavlar 2021 Temmuz ayından itibaren tüm açık lise sınavlarında uygulanmaya başlayacak.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir