Açık Lise 2021 Aralık Mezunlarının Diplomaları Basılmaya Başladı

Açıköğretim Lisesi 2021-2022 Aralık sınavı ile mezun olan öğrencilerin diploma basım işlemleri başladı. Diplomalar Halk Eğitim Merkezleri tarafından basılacak.

Yayınlanan genelgeye göre Halk Eğitim Merkezleri  22.12.2021-14.01.202 tarihleri arasında diploma basım işlemlerini tamamlayacak. Diplomalar, Açık Lise öğrencilerine elden teslim edilecek.

Diplomanın Basıldığını Nerden Öğreneceğim?

Açık Lise öğrencileri, öğrenci sistemlerinden diplomaların basılıp basılmadığını kontrol edebilirler. Öğrenci sisteminde “Mezuniyet İşlemleri” menüsünde “Diploma Basıldı mı: Evet” ibaresini gören öğrenciler, diplomalarını bağlı bulundukları halk eğitim merkezlerinden teslim alabilirler.

Diplomam Çıkana Kadar Ne Yapacağım?

Açık Lise öğrencileri mezun olur olmaz E-Devlet kapısından mezuniyet belgesi alabilirler. E-Devlet’e giriş yapan mezun öğrenci, Milli Eğitim Bakanlığı kurumunu seçtikten sonra “Açık Öğretim Liseleri Mezuniyet Belgesi Sorgulama” bölümüne tıklayarak barkodlu mezuniyet belgesi oluşturabilir. Bu belge 6 ay süreyle geçerli olacak ve diploma yerine geçebilecektir.

Açık Lisede Kaç Yılda Mezun Olunur?

Açık Öğretim Lisesi öğrencileri için mezuniyet şartları öğrencinin yaşına göre değişir.

18 yaş üstü öğrenciler için;

  • En az 5 dönem (5 kez kayıt yenilemek)
  • En az 170 kredi
  • Tüm zorunlu derslerin geçilmesi

18 yaş altı öğrenciler için;

  • En az 8 dönem (5 kez kayıt yenilemek)
  • En az 170 kredi
  • Tüm zorunlu derslerin geçilmesi şeklindedir.

Zorunlu Ders Ne Demek?

Açık lisede okuyan bir öğrencinin geçmesi için gerekli olan derslere zorunlu dersler denir. Diğer adıyla ortak derslerdir. Açık lise öğrencileri mezun olana kadar 58 adet ortak dersi geçmek veya muaf olmak zorundadır.

Muafiyet nedir?

Bir öğrenci bir ortak dersten 3 kez sınava girip başarılı olamadığı takdirde o dersten muaf sayılır. Yani o dersi geçmek zorunda değildir. Muaf dersin kredisi alınamaz ve o dersin kredisi seçmeli derslerden tamamlanabilir. (Türk Dili ve Edebiyatı dersinden hiç bir öğrenci muaf olamaz. Bu ders mutlak suretle başarılı olunması gereken derstir.)

Açık Lisede Bir Yılda Kaç Sınav Yapılır?

Açık Lise öğrencileri yılda en az 3 kez sınava girer. Aralık-Nisan ve Temmuz aylarında açık lise sınavları yapılır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir