Açık Lise Öğrencileri Üniversite Okuyabilir mi?

Eğitimini herhangi bir sebepten dolayı yarıda bırakmış veya hiç okuyamamış olan bir çok insanın umudu durumunda açık öğretim sistemi. Açık öğretim sisteminde yaş sınırlaması olmadığı için yaşı ilerlemiş insanlar bile açık lise okuyabilmektedir.
Açık öğretim lisesi okuyan her insanın belli hedefleri ümitleri var.
Kimi daha iyi bir işte daha iyi bir konumda çalışabilmek, kimi bir iş sahibi olmak, kimi de hayalini kurduğu üniversiteyi okuyabilmek için açık öğretim lisesine devam etmekte.
Peki açık lise okuyan bir öğrenci mezun olduktan sonra örgün liselerde okuyan öğrenciler gibi üniversiteyi örgün okuyabilir mi? Yoksa açık liseden mezun olduğu için üniversiteyi açık öğretim üniversitesi (AÖF) olarak mı okumak zorundadır? Bu yazımızda bu konulara değineceğiz.

Açık öğretim liselerinden herhangi birinden (aol,maol,aoihl) mezun olmuş bir öğrenci örgün eğitimden üniversite okuyabilir mi?
Evet okuyabilir. Açık öğretim liselerinde mezun olan öğrenciler örgün liselerden mezun olan öğrencilerle aynı haklara sahiptirler.
Örgün liseden mezun olan öğrenciler nasıl üniversite okuma hakkına sahipse açık liseden mezun olan öğrencide bu hakka sahiptir.
Açık liseden mezun oldu diye üniversiteyi de açıktan okuyacak diye bir kural yok.
Açık liseden mezun olan bir öğrenci isterse açıktan (AÖF) isterse de örgün şekilde üniversitede okuyabilir.

AÇIK ÖĞRETİM LİSESİNDEN MEZUN OLAN ÖĞRENCİLER ÜNİVERSİTE OKUMAK İÇİN NE YAPMALI?
Üniversite okumak isteyen her öğrenci üniversite sınavına (YKS) girmek zorundadır. YKSsınavına girdikten sonra YKS’ den aldığı puanla tercih yapabilir. Tercih yaparken üniversiteyi açık öğretimden (AÖF) okumak istiyorsa tercihini açık öğretim bölümlerinden yana yapmalıdır. Üniversiteyi örgün okumak istiyorsa da tercih yaparken örgün
bölümleri tercih yapmalıdır.
Örgün eğitimden lise mezunu olan öğrencilerde aynı şekilde tercih yapmalıdırlar.
Tercih sonuçları açıklandıktan sonra üniversiteyi kazanmaları
durumunda üniversiteye kayıt olup okuyabilirler.

MESLEK LİSELERİNDEN ÜNİVERSİTEYE SINAVSIZ GEÇİŞ VAR MI?
Meslek liselerinden sınavsız geçiş uygulaması önceki yıllarda uygulanmaktaydı. Lakin bu uygulama 2018 yılından itibaren kaldırıldı.
Sınavsız geçiş olduğu dönemlerde isteyen meslek lisesi öğrencileri lisede okudukları bölümlerin üniversitede 2 yıllık (önlisans) bölümlerine üniversite sınavına girmeden sınavsız geçiş yapa bilmekteydiler.
Artık herkes üniversite sınavına girmek zorunda. Sınavsız geçiş uygulaması kaldırılmış durumda.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir