Açık Lise Öğrencilerinden Online Sınav İsteği

YÖK’ün üniversiteler için Corona virüs salgını nedeniyle öğrencilerin sağlığı düşünülerek bu eğitim yılı sonuna kadar yapılacak sınavlarının yüz yüze değilde online yapılması kararı almasının ardından açık lise öğrencileri de online sınav isteğinde bulundular.
Açık öğretim lisesi öğrencileri Twitter hesaplarından bu isteklerini #açıkliseyeonlinesınav hashtag’ı ile duyurmaya çalıştılar.
Ayrıca MEB ve milli eğitim bakanı Ziya Selçuk’u da etiket yaparak seslerini duyurmaya çalıştılar. Öğrencilerin bu isteği karşısında açık öğretim lisesinden bir açıklama gelecek mi, ilerleyen günlerde göreceğiz.

AÇIK ÖĞRETİM LİSESİNDE ONLİNE SINAV YAPILABİLİR Mİ?
Üniversitelerin sınavları online yapmasıyla açık lise içinde onlİne sınav hakkı doğmuş olmakta. Açık öğretim lisesinin online sınav yapma altyapısı var mı merak konusu. Açık öğretim lisesi bu tür bir uygulamayı daha önce hiç uygulamadığı için bu alt yapıya sahip olmadığı düşünülebilir.

ONLINE SINAV NEDİR?
Online sınav öğrencilerin evinden bilgisayar tablet telefon gibi cihazlardan sınava girmesi anlamına gelir. Öğrenciler belirtilen tarih ve günlerde sınavına girecekleri derslerden sınava girerler. Online sınavların değişik
versiyonları da olabilir.
Üniversitelerde online sınavların değişik versiyonları uygulanmakta. Açıköğretim fakülteleri de vize sınavlarını online gerçekleştirdi.

Corona virüs salgını devam etmesi nedeniyle yakın zamanda yüz yüze sınav yapılması mümkün görünmüyor. Eğer açık lise sınavlarının online değil de yüz yüze yapılacağı kararı alınırsa bu sınavların en erken temmuz ayının sonuna doğru yapılması mümkün olabilir.

Sınavların gecikmesi de diğer yapılacak olan 3. dönem, ek sınav ve gelecek eğitim yılı 1.dönem sınavın birbirine sıkışması anlamına gelmekte. Bu durumlar göz önüne alınırsa 2.dönem sınavının online yapılması en doğru karar gibi görünmekte.
YKS sınavının haziran ayının son haftası yapılmasına karşı çıkan YKS sınavına girecek öğrenciler de bu tarihte sınav yapılamayacağını, salgının devam ettiğini ve bu tarihte yüz yüze sınav olmasının sağlık açısından tehlikeli olduğunu düşünmekteler. YKS sınavının ileri bir tarihe ertelenmesini istediklerini de göz önüne almamız gerekir.

İlerleyen günlerde açık öğretim lisesinden açık lise sınavları ile ilgili açıklama yapılması bekleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir