Açık Lise Online Sınavları Hangi Durumlarda İptal Edilir?

Milli Eğitim Bakanlığı Açıköğretim Lisesi sınavlarını online yapacağını duyurdu. Öğrenciler arasında büyük bir sevinç yaratan bu gelişme, online sınavlarda yaşanan aksaklıkları da gündeme getirdi. Peki açık lise online sınavlarında hangi durumlarda sınavınız iptal olur?

 

1- Sınav anında başka sekme açmayın

Sınava başladığınız andan itibaren sınavın açık olduğu pencereden ayrılmamak zorundasınız. Başka bir pencere açtığınızda sistem sizi ilk olarak uyaracak.  Bu uyarından 15 saniye içerisinde sınav ekranına tekrar geri dönmeniz gerekir. Geri döndüğünüzde sınavınız devam eder. İkinci kez başka bir pencereye geçiş yaptığınızda sistem sizi uyarmadan sınavınızı iptal eder.

2- Aynı anda birden fazla giriş yapmayın

Bir çok öğrenci sınavlarını hemen bitirmek için bir kaç kişiden yardım alıyor. Bu durumda öğrencinin sistemine aynı anda birden fazla giriş sağlanıyor. Bu durumda sistem bunu tespit ediyor ve sınavı iptal ediyor.

3- Bir derse farklı şehirden diğer derse farklı şehirden girebilir miyim?

Sistemde bununla ilgili bir sorun yok. Örneğin öğrenci Matematik 1 dersinin sınavına İstanbul’da, Fizik 1 dersinin sınavına Ankara’da girebilir. Fakat 2. maddede belirttiğimiz gibi aynı anda iki farklı şehirden giriş sağlanırsa sınavınız iptal olur.

4- Sınav anında elektrikler kesilirse ne olur?

Açık lise öğrencilerinin en çok korktuğu konuların başında bağlantı kopması, elektrik kesintisi gibi teknik sorular geliyor. Milli Eğitim Bakanlığı bu durumda size ikinci bir hak tanıyor. Sınav anında her hangi bir sebeple bağlantınız koparsa ya da elektrik kesintisi yaşarsanız, sisteme ikinci kez girme hakkınız var. Sınavınız kaldığı yerden devam edecek. Ama bir kez daha bağlantı sorunu yaşarsanız sınavınız iptal olur.

5- Her dersin sınavını aynı zamanda mı yapacağım?

Açık lise sınavlarında her ders için 20 soru sorulmakta ve her dersin sınavı için 25 dakika verilmektedir. 10 dersten sınava girecek olan öğrenci, her dersi ayrı gün ve saatlerde yapabilir. Ama bir dersin sınavına başladıktan sonra o sınavı bitirmek zorundadır.

6- Sınavda soruların cevaplarına tekrar bakabilir miyim?

Açıköğretim lisesi sınavlarında sorulara geri dönülmemektedir. Öğrenci bir soruyu çözüp bir sonraki soruya geçtiğinde artık geri dönemez. Bu nedenle soruları cevaplarken şıkları dikkatli okumalı ve doğru işaretleme yapmalısınız.

7- Açık Lise Online Sınavlarda kamera açılıyor mu?

Açık lise online sınavlarda her hangi bir kamera, mikrofon açılmıyor. Sınav anında sizi kimse görmüyor.

8- Açık Lise Sınav sorularını paylaşabilir miyim?

Milli Eğitim Bakanlığı soruların paylaşılmasını yasaklamıştır. Bu nedenle soruların fotoğrafını çekmek, internet ortamında paylaşmak yasal olarak suçtur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir