Açık Lise Sınavları Online mı Olacak?

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Açık Öğretim sınavları ile ilgili bir açıklama yaptı. Mahmut Özer yaptığı açıklamada Açık Lise öğrencileri için online sınav materyallerinin kullanılacağını belirtti. Bu açıklama önümüzdeki sınavların da online yapılacağı algısı oluşturdu.

Pandemi sürecinde Açık Lise öğrencileri Şubat 2021, Mart 2021, Temmuz 2021 ve Ağustos 2021 olmak üzere 4 adet online sınava girdi. Binlerce öğrenci online sınavlar sayesinde mezun oldu. Şimdi ise 4-5 Aralık 2021 tarihlerinde yapılması planlanan 1. Dönem sınavlarının online yapılması için baskılar artıyor.

Fakat Açık Öğretim Lisesi sınavlarının artık online yapılması mümkün değil. Bakanlık, 4-5 Aralık tarihlerinde yapılacak sınavı okullarda yapacak. Pandemi öncesinde olduğu gibi öğrenciler sınavdan önce sınav giriş belgelerini alacaklar ve sınav salonlarında hazır bulunacaklar.

Açıköğretim lisesinde yapılacak bu uygulama Açıköğretim Ortaokulu, Açıköğretim İmam Hatip Lisesi ve Açıköğretim Meslek Lisesi öğrencileri için de geçerli olacak.

E-Sınav merkezlerinde sınav yapılacak mı?

Milli Eğitim Bakanlığı yıllardır ehliyet sınavlarını E-Sınav merkezlerinde yapıyor. Bu uygulama şimdiye kadar sorunsuz bir şekilde devam etti. Bu başarının ardından Açık Lise sınavlarının da E-Sınav merkezlerinde yapılması planlanıyor. Bakanlık E-Sınav merkezlerinin sayısını 500’e çıkararak çok önemli bir adım attı. 2022 yılından itibarem öğrencilerin sınavlarını E-Sınav merkezlerinde yapması bekleniyor.

Randevu sistemiyle yapılacak E-sınavlarda kağıt israfı, sonuçların hemen açıklanması gibi önemli avantajlar var. Fakat öğrencilerin sayıca fazla olması planlama sorununu da beraberinde getiriyor.

Önümüzdeki süreçte E-Sınav merkezleri ile ilgili genel bilgilendirme yapılması bekleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir