Açık Lise Sınavlarında Hangi Dersleri Seçmek Gerekir?

Açık öğretim liselerinde öğrencilerin başarması veya muaf olması gereken ortak (zorunlu) dersler vardır.


(Türk Dili ve Edebiyatı dersi ortak ders olup bu dersten muaf olunmaz. Mutlaka başarılması gerekir.)


Bu derslerin haricinde birde seçmeli dersler vardır. Açık öğretim lisesine sıfırdan başlayan bir öğrencinin 60 civarı ortak dersi olur. Bu ortak derslerin dönemi en düşük olandan başlayarak her sınavda 35 kredilik ders seçimi yapar.


Mesleki açık öğretim lisesi ve Açık öğretim imam hatip lisesi okuyan ve yüz yüze eğitim alan öğrenciler 1. ve 2. dönem sınavlarında 30 kredilik, 3. dönem sınavında veya yüz yüze eğitimini tamamlamış olanlar 40 / 44 kredilik ders seçimi yapabilirler.
Öğrenciler her sınavda bu şekilde ortak dersleri seçerek bu ortak derslerini geçmeye veya muaf etmeye çalışırlar.

Açık öğretim lisesine örgün eğitimden geçen öğrencilerse örgün eğitimde başardıkları ortak dersleri açık lisede tekrar görmez, açık liseye geçtiklerinde örgün lisedeki kaldıkları seviyeden devam ederler.

SEÇMELİ DERSLER NE ZAMAN SEÇİLMELİDİR?
Açık öğretim lisesi sisteminde bir öğrencinin ortak (zorunlu) dersi varsa ortak dersleri seçmesi zorunludur. Ortak dersi varken seçmeli ders seçemezler. Yani aynı anda hem ortak hem seçmeli veya ortak seçmeyip sadece seçmeli ders seçmek isterse öğrenci sistem buna izim vermemektedir.

Bunu sadece şu durumda yapabilmektedir.
Öğrencinin ortak dersi az kalmıştır. Kalan zorunlu derslerini seçer lakin bir sınavda seçmesi gereken krediye ulaşamaz.

Bu durumda öğrenci ortak derslerini seçtikten sonra kalan kredi boşluğunu seçmeli ders seçerek doldurabilir.
Bu durum haricinde ortak dersi varken seçmeli derslerden seçemeyecektir. Sistem öncelikle ortak derslerini seçmesini istemektedir.
Seçmeli dersler ne işe yarar veya ne zaman seçilebilir sorusuna gelirsek, seçmeli dersler öğrencinin ortak dersleri bittikten sonra seçilebilir.
Seçmeli dersler öğrencilerin ortak dersleri bittikten sonra mezun olmak için eksik olan kredilerini tamamlamalarına içindir.

Örnek vermek gerekirse açık öğretim lisesinde mezun olma kredisi şuan itibariyle 192′dir.
Öğrenci ortak derslerini bitirdiğinde topladığı kredisi 192 ye ulaşmamış olacaktır. Bu kredisini 192 ye tamamlamak için seçmeli derslerden seçer ve kredisini bu şekilde 192 krediye tamamlar.

ORTAK ( ZORUNLU ) DERSLER Mİ YOKSA SEÇMELİ DERSLER Mİ DAHA KOLAYDIR?
Ortak dersler mutlaka seçilmesi gerektiği için daha zor diyebiliriz. Ortak dersi öğrenci başaramayacağını bilse bile seçmek sınavına girmek zorundadır. Ancak bu şekilde yaparak ortak dersinden muaf olabilir, veya dersi başarıp geçebilir.
Seçmeli derslerde ise böyle bir kural yok. öğrenci zorunlu derslerini bitirdikten sonra istediği seçmeli dersi, hangisini başarabileceğini düşünüyorsa onu seçer. başaramayacağını düşündüğü seçmeli dersi seçmez,seçmek zorunda değildir.
Bu yüzden seçmeli dersler öğrenci için çok daha kolaydır.
Öğrencinin yapması gereken ortak ( zorunlu ) derslerini bir an önce bitirmek ve mezuniyeti için en büyük engeli bu şekilde önünden kaldırmasıdır. Daha sonra istediği seçmeli dersleri seçerek kredisini doldurup mezun olabilir.

Açık Öğretim Lisesi İçin Mezuniyet Şartları;

– Ortak (zorunlu) dersinin “0” yani hiç ortak (zorunlu) dersi olamaması

– Toplam döneminin en az 8 olması

– Toplam kredisinin en az 192 olması şeklindedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir