Açık Lise Sınavlarının Ertelenmesi, Üniversite Sınavına Girecek Öğrencileri Etkiler mi?

0
184
görünümler

Tüm dünya ile birlikte ülkemizde de başgösteren Covit-19 (Corona virüs) nedeniyle 21-22 Mart 2020 tarihinde yapılacak olan
açık öğretim liseleri 2. dönem sınavı yapılamamış Eylül ayına ertlendiği duyurulmuştu.

Açık öğretim lisesi müdürlüğünden yapılan yeni duyuruya göre açık öğretim liseleri 2. Dönem sınavı 4-5 Temmuz 2020 tarihlerinde yapılması
kararı alındı. Temmuz ayında yapılacak olan açık öğretim lisesi 2. Dönem sınavın sınav sonuçların açıklanması ağustos ayının başlarını bulması bekleniyor.

AÇIK LİSE ÖĞRENCİLERİN AKILLARINDAKİ SORU İSE ŞU:
Temmuz ayında yapılacak olan YKS sınavına girebilir miyim?
– Açık liseden mezun olmadığım için ve açık lise sınavları ileri tarihe ertelendiği için YKS sınavına girmeme engel olur mu?

Merak edilen bu soruların cevabı ise şu şekilde!
Açık öğretim lisesi öğrencilerin üniversite sınavına girebilmeleri için liseden mezun olmaları şart değildir.

YKS sınavına girdikleri yılın sonuna kadar (31 Aralık) liseden mezun olmaları yeterlidir.
Bu sebepten dolayı açık öğretim lisesi sınavlarının ileri tarihe ertelenmiş olması YKS sınavına girmelerine, YKS sınavından sonra üniversite için tercih yapmalarına, tercihleri sonucunda üniversite kazanmaları halinde üniversiteye kayıt yapmalarında hiçbir engel teşkil etmeyecektir.


Liseden mezun olamamış olan açık lise öğrencileri üniversiteye kayıt zamanı; geçici kayıt yapıp yıl sonuna kadar liseden mezun
olmaları durumunda üniversiteye asıl kayıtlarını yapıp üniversite eğitimlerine devam edebilirler.
YKS sınavına girdikleri eğitim yılı sonuna kadar liseden mezun olamayanların ise üniversiteye yaptıkları geçici kayıtları silinmektedir.
Kaydı silinen öğrenciler sonraki yıllarda tekrar üniversite sınavına girip tekrardan üniversite tercihi yapmak zorunda kalırlar.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz