Açık Lise Sosyal Medya Hesaplarındaki Evrak Sahte Çıktı

AÇIK LİSEDE SAHTE EVRAK OLAYI
Açık öğretim lisesi sosyal medya hesaplarında 14 Eylül 2020 tarihinde online sınav talimatları olan bir evrak ortaya çıktı.
Bu evrak açık lise öğrencilerin beklediği bir haber olduğu için kısa sürede her yere yayıldı.
Evrakta açık lisede yapılacak bir online sınavın talimatları yer alıyordu.
Bu evraktaki bilgileri incelediğimizde bazı maddelerinin şüpheli olduğu görünüyordu.
Örneğin sınav sonuçlarının sınav yapıldıktan 1 gün sonra açıklanacağı yazıyordu. Buna benzer bazı maddelerin şüpheli olduğu görünüyordu.
Yapılan araştırmalarda evrağın sahte evrak olacağı ihtimali yüksek olduğu söylenmeye başladı.
Ertesi gün açık öğretim liseleri resmi sitelerinden yapılan açıklamada sosyal medyada dolanan evrağın sahte olduğu ve resmi sitelerden yayınlanmayan bilgi ve belgelere öğrencilerin itibar etmemesi gerektiği konusunda açıklama geldi.
Bu sahte evrağı ise kim nasıl ne amaçla düzenlediği belirlenemedi.

ÜNİVERSİTEYE KAYITLI OLAN ÖĞRENCİLER MEZUN EDİLİYOR.
2020 yks sınavına girmiş ve üniversite kazanmış üniversite kayıt zamanı üniversiteye geçici kayıt yapmış öğrenciler mezun ediliyor.
Bu durumdaki öğrenciler durumlarını belirten e – devletten aldıkları üniversite öğrenci durum belgesini mail olarak aciklise@meb.gov.tr mail adresine göndermeli durumunda durumları incelenip mezun olma durumları varsa açık öğretim lisesi tarafından mezun ediliyor. Böylece bu durumdaki öğrencilerin mağduriyeti de ortadan kalkmış oluyor.
Bu durumdaki öğrenciler 5-6 aralıkta yapılması planlanan 1. dönem sınavı girip mezun olacak ve 31 aralığa kadar da kayıtlı oldukları üniversitelere mezun olduklarına dair belge vereceklerdi . Ancak pandemi yüzünden sınav iptal edilmiş ve bu öğrenciler mezun olamamıştı. Bu öğrenciler mağdur olmaması için 35 krediye daha az krediye ihtiyacı olanlar bakanlık oluru ile mezun ediliyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir