AÇIK LİSEDE KREDİ İNDİRİMİ İLE MEZUN OLAN ÖĞRENCİLER NE ZAMAN MEZUN EDİLİR?

MEZUNİYET KREDİLERİNİN 170 KREDİYE İNMESİYLE MEZUN OLAN ÖĞRENCİLER NE ZAMAN MEZUN EDİLECEK?
Açık öğretim lisesinde kredilerin 192’den 170′ e inmesiyle 50 bin’e yakın öğrenci mezun olmuştu!
Bu öğrenciler için açık öğretim lisesi müdürlüğü 1. dönem sınavları 5-6 aralıkta yapıldıktan sonra ( 7 aralıktan sonra) mezuniyet işlemlerini başlatacaktı.
Lakin 1. dönem sınavının ertelenmesiyle bu öğrenciler 7 aralıktan sonra mezun edilecek mi? Bu konuda belirsiz hale geldi.
Bu durumdaki öğrenciler 7 Aralık pazartesi gününü bekliyor.
7 Aralık’tan sonra bu öğrencilerin mezuniyet işlemleri başlayabilir veya 1. dönem sınavı yakın bir tarihte yapılması mümkünse 1. dönem sınavı da uygulandıktan sonra 1. dönem sınavında mezun olan öğrencilerle birlikte mezun edilebilirler.

MEZUNİYET KREDİLERİNİN 170’E İNMESİYLE MEZUN OLAN ÖĞRENCİLERİN DİPLOMALARI NE ZAMAN BASILACAK?
Kredi indirimiyle mezun olan öğrencilerin öncelikle mezuniyet işlemleri yapılması gerekiyor. Mezuniyet işlemlerinin de yukarıda anlattığımız şartlarda yapılması bekleniyor.
Bu öğrencilerin mezuniyet işlemleri yapıldıktan sonra diploma basım işlemleri başlayacak. Diploma basımı ortalama 1 ay ile 1.5 ay arası bir zaman almakta.
Diploma basım işlemini artık halk eğitim merkezleri ve meslek lisesi öğrencileri içinde okudukları okullar diploma basım işlemi yapmakta.
Bu yüzden diplomalar eskiye nazaran daha çabuk basılmakta. Daha önceden diplomalar Ankara’da bir merkezde basılıp koordinatör halk eğitim merkezlerine gönderiliyor ve öğrenciler buradan diplomalarını alıyordu. Ve diplomaların öğrencilere ulaşması en az 2 ay sürüyordu.
Halk eğitimlerin diplomaları basmaya başlamasıyla bu süre kısalmış oldu.

KREDİ İNDİRİMİ İLE MEZUN OLANLAR DİPLOMA YERİNE GEÇERLİ BELGE ALABİLİR Mİ?
Mezuniyet kredilerinin 170’e inmesiyle mezun olan öğrencilerin diploma yerine geçerli belge (çıkma belgesi) alabilmeleri için öncelikle mezuniyet işlemlerinin yapılması gerekiyor. Mezuniyet işlemleri yapılıp bu öğrencilerin durumları mezun konuma getirildikten sonra diplomaları kendilerine ulaşıncaya kadar diplomaya ihtiyacı olan öğrenciler diploma yerine geçerli belge (çıkma belgesi) halk eğitimden veya Meslek Lisesi okuyanlar okullarından alabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir