Açık Lisede PYBS Bursu Kesilir mi?

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından sağlanan burs ücretleri her ayın 25’inde öğrencilerin hesaplarına yatırılıyor. Şartları sağlayan her öğrenci aylık 357 TL burs alıyor.

Bakanlık, PYBS bursuna hak kazanan öğrencilerin örgün eğitim dışına çıkması halinde burslarını kesiyor. Yani örgün eğitimden açık liseye geçiş yapan öğrencilerin bursları  otomatik olarak kesiliyor.

PYBS Nedir?

PYBS Parasız Yatılılık ve Bursluluk Sınavı kelimelerinin kısaltılmışıdır. Geliri düşük olan ailelerin çocukları için hem yatılı okul hemde aylık olarak burs ödenmesine imkan sağlayan bu sınav her yıl yapılmaktadır. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından düzenlenen PYBS sınavı 5, 6, 7, 8, 9, 10 ve 11’inci sınıf öğrencilerinin girmiş olduğu bir sınavdır. Sınavda başarılı sayılan öğrencilere aylık olarak devlet tarafından burs verilmektedir. Öğrencilere verilen bu bursun herhangi bir geri ödemesi bulunmamaktadır.

PYBS Bursları Ne Zaman Yatacak

PYBS bursları her ayın 25’inde yatırılıyor. 2021 yılı itibariyle burs almaya hak kazanan öğrencilerin öncelikle PTT şubelerine gitmeleri gerekiyor. Kendileri adına düzenlenen bankamatik kartlarını aldıktan sonra her hangi bir PTT bankamatiğinden ücretlerini alabilirler.

Daha önceki yıllarda kartlarını Vakıfbank aracılığıyla alan öğrenciler, yine bu şekilde ödemelerini almaya devam edecek.

Devlet Ne Zamana Kadar Burs Veriyor?

Bursluluk sınavını kazanan öğrenci, örgün eğitimin dışına çıkana kadar burs almaya devam eder.  5. sınıftan itibaren maddi durumlarını belgeleyen tüm öğrenciler sınava girebilir. Sınavı kazanan öğrenciler takip eden yılın Eylül ayı itibariyle burs almaya başlar. Öğrenci, 12. sınıfın sonuna kadar burs almaya devam eder.

 

Parasız Yatılı Bursluluk Sınavının Şartları

 • Türkiye Cumhuriyeti veya Kuzey Kıbrıs Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı olmak.
 • 5-6-7-8-9-10-11. sınıf öğrencisi olmak.
 • Herhangi bir sene sınıf tekrarı yapmamış olmak.
 • Sınava gireceği yıl herhangi bir okul değiştirme cezasının olmaması.
 • Belirlenmiş olan kişi başına düşen gelirden fazla ailenin gelirinin olmaması.

PYBS Bursu Kaç TL?

PYBS ücretleri 2021 yılı Ekim ayı itibariyle 357 TL olarak ödenmektedir.

2 thoughts on “Açık Lisede PYBS Bursu Kesilir mi?

 • 10 Şubat 2022 tarihinde, saat 21:39
  Permalink

  açık öğretime geçildiğinde burs kesiliyor mu?

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir