Açık Öğretim Liseleri 2. Dönem Sınavı Sınav Giriş Belgesi Yayınlandı!

Açık öğretim lisesi İş takvimine göre 22 nisan Çarşamba günü yayınlanacak olan açık öğretim liseleri sınav giriş belgesi 1 gün erken yayınlandı!
21 temmuz salı günü yayınlandı.
Açık öğretim lisesinde sınav sonucu ve sınav giriş belgesi açıklanması gibi tarihler bir iki gün gibi erken olabiliyor. Geçmiş sınavlarda da buna benzer olmuştu.

SINAV GİRİŞ BELGESİNE NASIL BAKILIR, SINAV GİRİŞ BELGESİ NASIL ALINIR?
Sınav giriş belgesi yayınlandıktan sonra açık lise öğrencileri öğrenci sayfalarına öğrenci numaraları ve şifreleri ile giriş yaparak sınav giriş belgesini görebilirler ve çıktısını alabilirler.
Sınav giriş belgesinin çıktısını yazıcı olan her yerden çıkarabilirler.
Genelde öğrenciler kırtasiyelerden almaktalar. Evinde yazıcısı olan evinden, iş yerinden de sınav giriş belgesini alabilir.
Sınav giriş belgesini almak için halk eğitime veya okullara gidilmesine gerek yoktur.

SINAV GİRİŞ BELGESİ NE İŞE YARAR?
Sınav giriş belgesinin her öğrenci mutlaka çıktısını alıp sınava giderken yanında götürmesi gerekir.
Sınav giriş belgesi olmayan öğrenciler sınava alınmazlar. Çünkü öğrencinin sınavla ilgili tüm bilgileri sınav giriş belgesinde yazmaktadır. Sınava gireceği okulun adı ve adresi, sınava gireceği oturumlar,
hangi oturumda hangi derse girilecek, sınava gireceği okulun hangi salonunda hangi sırasında sınava girecek, bu bilgiler öğrencinin sınav giriş belgesinde yazmaktadır. Bu yüzden sınav giriş belgesini her öğrenci sınava giderken yanında götürmek zorundadır.

SINAVA GİDERKEN SINAV GİRİŞ BELGESİ HARİCİNDE NELER GÖTÜRÜLECEK?
Sınava giderken her öğrencinin yanında götürmesi zorunlu olan şeyler şu şekildedir.

  • Sınav Giriş Belgesi
  • Fotoğraflı Sivil Kimlik (Nufus Cüzdanı, T.c Kimlik Kartı, Ehliyet, Pasaport) olabilir.
  • Kurşun Kalem
  • Silgi
  • Maske
    Pandemi döneminde olduğumuz için öğrencilerin maske götürmeleri de gereklidir.

DÖNEM SINAV SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANIR?
25- 26 Temmuz açık öğretim liseleri 2. Dönem sınav sonuçlarının 17 Ağustos 2020 Pazartesi günü açıklanması bekleniyor. sınav sonuçları daha kısa sürede hazır olursa daha erken de açıklanması söz konusu olabilir. Eski sınavlara baktığımızda da sınav sonuçlarının açıklanmasının 20-25 gün gibi bir sürede açıklandığını görüyoruz.
Ayrıca yks sınavına giren açık lise öğrenciler bir yandan da yks sınav sonuçlarını beklemekteler.
Ösym’nın verdiği tarihe göre yks sınav sonuçları 28 temmuzda açıklanması bekleniyor.
Bu sebepten dolayı 25-26 Temmuz’da sınava giren öğrencilerin bir taraftanda kulakları ösym’den gelecek haberde. Öğrenciler önümüzdeki 1 haftalık süreçte iki heyecanı birlikte yaşayacaklar.

AÇIK LİSEDE 2. DÖNEM SINAVI YAPILDIKTAN SONRAKİ İŞLEMLER NELER?
Açık öğretim lisesi 2. dönem sınav sonuçları 17 Ağustosta açıklanacağını söylemiştik. 2. dönem sınav sonuçları açıklandıktan sonra öğrenciler 3. dönem sınavını beklemeye başlayacaklar. 3. dönem sınavının kayıt yenileme ve sınav tarihi henüz belli olmadı. 2. dönem sınav sonuçları açıklanana kadar 3. dönem sınav tarihleri de belli olacaktır. 3. dönem sınavı kayıt yenileme ve sınav tarihi belli olduğunda sitemizden duyuru yapacağız.

DÖNEM SINAVINA HERKES GİREBİLİR Mİ?
Açık öğretim liseleri 3. dönem sınavında diğer sınavlardan farklı olarak yaş sınırlaması vardır. 3. dönem sınavına 3. dönem sınavının yapıldığı tarihte 17 yaşından büyük olan öğrenciler girebilirler. 3. dönem sınavının yapıldığı gün 18 yaşından küçük olanlar 3. dönem sınavına giremezler, 3. dönem sınavından sonra yapılacak olan gelecek eğitim yılı 1. dönem sınavını bekleyip 1. dönem sınavına girebilirler.

EK SINAV OLACAK MI?
Açık öğretim lisesinin müfredatında olmayan ancak her yıl bakanlık tarafından yapılan ek sınavlar bu yılda yapılacak mı sorusu öğrencilerin aklında.
Ek sınav 3. dönem sınavından sonra yapılan bir sınavdır. Yapılma imkanı olursa bu yılda yapılabilir.
Pandemiden dolayı sınavların gecikmesi sınav tarihlerinin sıkışmasından dolayı bu yıl yapılması biraz zor görünsede şuan yapılıp yapılmayacağı hakkında bir bilgi olması pek mümkün görünmüyor. 3. dönem sınavı yapılıp sonuçları açıklandıktan sonra yapılma durumu olursa bakanlık yapacaktır.
Bekleyip hep birlikte bu sorunun cevabını göreceğiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir