Connect with us

Sitemizdeki yazılarda bir arama yapın.

Bilgiler

Açık Öğretim Lisesinde Diploma Puanı ve Obp Puanı Nasıl Oluşur?

Açık öğretim lisesi okuyan öğrencilerin merak ettiği konulardan birisi de açık öğretim liselerinde diploma puanının nasıl oluştuğudur.
Diploma puanı nasıl oluşur ve diploma puanını yükselmek için neler yapılmalı, diploma puanı nerede öğrencilerin işine yarar, diploma puanı ile ilgili merak edilenleri bu makalemizde anlatacağız.

Advertisement. Scroll to continue reading.

Diploma puanı açık öğretim lisesinde öğrencilerin lise genelindeki başarılı oldukları derslerin ortalamasına bakılarak oluşur. Başarısız oldukları dersler dikkate alınmaz.
Örnek vermek gerekirse, sınavlarda başarılan dersleri 45-50 gibi puanlarla geçen öğrencilere göre, daha yüksek puanlarla dersleri geçenlerin 75-80 gibi, diploma notları daha yüksek olacaktır.
Bu yüzden sınavlarda dersleri yüksek puanlarla geçmek öğrencinin diploma puanının yüksek olmasına sebep olacaktır.
Öğrencilerin sınavlarda amacı sadece dersi geçmek değil, diploma puanını yükseltmek istiyorsa amacı dersleri yüksek puanlarla geçmek olmalıdır.
Diploma puanının yüksek olması ileride üniversite sınavlarında (yks)’de kendisine faydası olacaktır.

DİPLOMA PUANININ YÜKSEK OLMASI ÖĞRENCİLERİN NE İŞİNE YARAR?
Diploma puanı üniversite sınavına (yks) giren öğrencilerin yks sınavından aldıkları puana OBP(Okul Başarı Puanı) olarak eklenir.
Yks sınavında barajı geçen öğrencilere lisedeki diploma puanlarının ortalama yarısı kadar obp puanı eklenmesini sağlamaktadır.
Bir örnek verecek olursak, öğrencinin lisedeki diploma puanının 65 olduğunu düşünelim. Bu öğrenci yks sınavından 230 puan aldığını düşünelim. Diploma puanı 65 olan bir öğrenci için ortama 34-35 civarı obp puanı yani 65 olan diploma puanının ortama yarısı kadar yks sınavından aldığı puana eklenir.

Advertisement. Scroll to continue reading.

Yukarıdaki hesaba göre;
– öğrencinin yks sınavından aldığı puan 230
– öğrencinin obp puanı 35
– yks + obp puanı, 230+35=265 öğrencinin yks puanı olarak belirlenir.


Öğrencilerin yks sınav sonuçları açıklandığında sınav barajını geçmişlerse yks puanlarına obp puanları da eklenmiş olacaktır.
Sınav barajını geçemeyen öğrencilere obp puanı eklenmeyecektir.
Öğrencilerin obp puanlarının yks puanlarına eklenmesi için bir işlem yapmalarına gerek yoktur.

Advertisement. Scroll to continue reading.

YKS SINAVINA LİSEDEN MEZUN OLMADAN GİREN ÖĞRENCİLERE DE OBP PUANI EKLENİR Mİ?
Yks sınavına girmeş fakat henüz liseden mezun olmamış olan öğrencilere deobp puanı eklenir. Öğrencinin yks sınavına girdiği zamanki obp puanı neyse o hesaplanarak yks puanına eklenir.
Bu sebepten dolayı öğrenciler liseden mezun olmadan yks sınavına girdikleri için herhangi bir hak kaybına uğramamaktadırlar.
Yks sınavından sonra açık lisede birkaç sınava girenler içinde, birkaç sınav obp puanını etkilemeyeceği, obp puanı hesaplanırken lise geneline bakıldığından herhangi bir kayıpları olmayacaktır.

Advertisement. Scroll to continue reading.
Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler

2021 © Açık Öğretim Test | Bu site Alp Tek Bilişim tarafından inşa edilmiştir.