Açık Öğretim Lisesinde Sınavlar Nasıl Yapılır?

Açık öğretim liselerinde sınav sistemi yılda 3 sınav olacak şekilde uygulanır.
Her yıl 3 sınav yapılır. 3. sınavdan sonra bakanlığın oluru ile ek sınavda yapılabilir. Ek sınav yapılması durumunda yılda 4 sınav yapılmış olur.
Ancak bu sınavlardan 1.2 Dönem sınavlarını bütün öğrenciler katılabilmesine rağmen 3. dönem sınavına 17 yaşından büyük olanlar, ek sınav yapılması durumunda ise ek sınavın şartları her yıl farklı olabileceği
gibi genelde katılım şartı olarak toplam dönemi 8 ve üzeri olanlar ek sınava katılabilmektedirler.
8 dönem ve üzeri olanların, ek sınava giriyor olmasının sebebi de ek sınavın mezun olmasına yakın öğrencilerin daha çabuk mezun olmalarını sağlamak amacıyla yapılıyor olmasıdır.

SINAVLAR NASIL UYGULANIR?
Her sınav için açık öğretim lisesinin web sitesinden yapılacak sınavla ilgili kayıt yenileme, ders seçme ve sınav tarihleri yayınlanmaktadır.
Bu tarihlerde öğrenciler katılacakları sınav için kayıt yenileme yapmalı, daha sonra sınava gireceği dersleri seçmeli ve sınav tarihinde de sınava girmelidir. Her sınav için bu işlemler tekrarlanır. bu işlemleri yapmayan
öğrenciler işlem yapmadıkları sınava giremezler.
Öğrencilerin bu işlemleri dikkatle takip etmeleri ve kaçırmamaları gerekir. 1 eğitim yılı için sınav tarihleri kayıt yenileme tarihler her eğitim yılı başında açık öğretim liseleri resmi web sitelerinden yayınlanır ve öğrenciler ona göre hareket ederler. Ayrıca her öğrencinin resmi sitelerden yapılan duyuruları da takip ekmesi gerekir.

BİR SINAVIN YAPILIŞ ŞEKLİ NASILDIR?
Açık öğretim liselerinde bütün sınavlar aynı şekilde uygulanır. Sadece isimleri değişir. 1. dönem sınavı, 2. dönem sınavı, 3. dönem sınavı şeklinde işimle değişir ama uygulanma şekli aynıdır.
Her bir sınav 3 oturum şeklinde gerçekleştirilir. Öğrenciler seçtikleri derslere tek seferde girmez 3 seferde yani 3 oturumda girerler. Bazı öğrencilerin bazı oturumlarında dersi olmayabilir. Böyle durumda ise hangi oturumda dersi varsa o oturumlara girer. Örneğin 3. oturumda dersi yoksa öğrencinin 1. ve 2. oturumlara girer 3. oturuma girmez. 3. oturumda dersi olmaması bir kayıp değildir. Bütün derslerinin 1.2. oturumlara denk geldiğinden dolayı 3. oturumda dersi yoktur. 1.oturum Cumartesi sabahı 09:30’da başlar. Oturum başladıktan sonra ilk yarım saat kimse sınavdan çıkamaz.
Yarım saat dolduktan sonra derslerini yapan sınavdan çıkabilir. Çıktıktan sonra 2. oturumu bekler. 2. oturum Cumartesi günü öğleden sonra saat 14:00′ da başlar. 1. oturumda geçerli kurallar 2. 3. oturumda da geçerlidir.
Öğrenciler bütün oturumlara bu şekilde girerek 1 sınavı tamamlamış olurlar. Bu 3 oturum bir sınavı oluşturmaktadır.
Oturumların saatleri ve tarihleri öğrencilerin sınav giriş belgesinde yazmaktadır. sınav giriş belgelerini öğrenciler sınava 3-4 gün kala öğrenci sayfalardan görebilir ve çıktısını alabilirler. Sınav giriş belgesine göre hareket ederler.
Öğrenciler sınava girdiğinde sınavla ilgili gerekli açıklamaları sınav görevlileri öğrencilere sınavdan önce yapar.

İŞARETLEME NEREYE YAPILACAK?
Sınavda öğrencilere bir tane soru kitapçığı birde çözdüğü soruları işaretleme yapacağı cevap kağıdı verilir.
Öğrenciler seçtikleri dersleri kitapçıktan bularak soruları kitapçıktan okur cevaplarını ise cevap kağıdına işaretleme yaparlar. Kitapçıkta hangi dersin sorularını çözüyorlarsa cevap kağıdında o dersin adının olduğu
bölüme işaretleme yaparlar. Başka dersin bölümüne işaretleme yapmamaya dikkat etmelidirler.
Dikkat etmeleri gereken bir diğer konuda aynı dersin bir tane ortak olanı birde seçmeli olanı olabilir.
Seçtiği ders ortak olan ders ise seçmeli olanı çözmemeye dikkat edilmedir. Seçmeli dersin önünde seçmeli diye yazmaktadır.
Sınavda işaretlemeler bu şekilde yapılır ve açık lisede yanlışlar doğruları götürmediği için boş soru bırakılmadan hepsi işaretlenir. Bu şekilde sınav tamamlanmış olur. Sınavı biten öğrenci sınav kitapçığını ve cevap kağıdını
sınav görevlilerine teslim ederek salondan ayrılabilir.

SINAVIN HESAPLANMASI NASIL YAPILIR?
Sınavda öğrenciler bir dersi geçmeleri için 9 doğru yapmaları yeterli olacaktır. Her dersten 20 soru sorulur.
20 sorudan 9 doğru çıkarabilenler o dersi geçmiş olurlar ve dersin kredisi kaçsa onu alırlar.
Her dersin kredi zorluk derecesine göre değişmektedir. Zor olan derslerin kredisi yüksek, daha kolay olan derslerin ise kredisi daha düşük olur.
Örneğin Tarih 1 dersinden sınava giren bir öğrenci 9 veya daha fazla doğru yaparak bu dersin geçerse bu dersin kredisini alır. Bu dersin kredisi diyelimki 2 kredi olsun. Bu dersten 2 kredi almış olur.
Başka bir dersten daha yine aynı şekilde 9 veya üzeri doğru yaptığını düşünelim. O dersten de 3 kredi aldığını varsayalım. Tarih ve bu dersten aldığı kredi toplamı 5 kredi olmuştur. Hesaplama bu şekilde yapılmaktadır.
Öğrencilerin bütün derslerine bu şekilde bakılarak hesaplaması yapılır.
Öğrenciler bir dersten 9’un altında doğru yaparsa o dersi geçememiş olur ve o dersten hiç kredi alamamış olurlar.
Geçemediği ders ortak (zorunlu) bir dersse gelecek sınavlarda bu dersi tekrar seçerek sınav girmesi gerekir.

Sınavların uygulanması ve hesaplanması bu şekildedir ve sınav yapıldıktan ortalama 20-25 gün kadar sonra sınav sonuçları açıklanır. Öğrencilere öğrenci sayfalarından sınav sonuçları açıklandığında görebilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir