Connect with us

Sitemizdeki yazılarda bir arama yapın.

Uncategorized

Açık Öğretim Lisesine Yeni Başlayan Öğrenciler İçin Bilgiler

AÇIK ÖĞRETİM LİSESİ SINAVINA İLK GİRECEK ÖĞRENCİLERİN BİLMESİ GEREKENLER.

Advertisement. Scroll to continue reading.

Açık Öğretim Lisesinde yılda 3 sınav yapılmaktadır. 18 yaşını doldurmuş olan öğrenciler yılda 3 defa, 3. dönem sınav tarihinde 18 yaşından gün almamış olanlar ise yılda 2 defa sınava girebilirler. 3. Dönem sınav tarihinde 18 yaşından 1 gün almış dahi olsa 3. Dönem sınavına katılabilirler.

DÖNEM NEDİR?

Advertisement. Scroll to continue reading.

Açık Öğretim Lisesinde her sınava 1 dönem denir. 1.Dönem – 2.Dönem – 3. Dönem olmak üzere, bir yılda 3 dönem sınav yapılır. Yukarıda da belirttiğimiz gibi; 3. Dönem sınav tarihinde 18 yaşından 1 gün almış dahi olsa 3. Dönem sınavına katılabilirler. 3. dönem sınav tarihinde 18 yaşından gün almamış olanlar ise yılda 2 defa sınava girebilirler, 3. Dönem sınavına katılamazlar.

OTURUM NEDİR?

Advertisement. Scroll to continue reading.

Açık Öğretim Lisesinde her sınava 1 Dönem dendiğini biliyorsunuz. 1 yılda 3 Dönem sınav yapılmaktadır. Her dönem sınavında da 3 oturum bulunmaktadır. Örnek: 1. Dönem sınavında 1. oturum Cumartesi sabah saat 09:30 da, 2.oturum yine aynı gün 14:00’da, 3.oturum da Pazar saat 09:30′ da yapılır. Bu her 2.5 saatlik sınava 1 oturum denmektedir.

SALON NEDİR?

Advertisement. Scroll to continue reading.

Salon sınava gireceğiniz okuldaki, örgün eğitimde okuyan öğrencilerin ders gördükleri sınıflardır. Her sınıfa bir numara verilmiştir. Ve sizin hangi numaralı salonda sınava gireceğiniz SINAV GİRİŞ BELGESİ’ nde yazılı olacaktır. Her oturumda bu salonlar değişir.

1 OTURUM DA KAÇ DERSTEN SINAVA GİRİLİR?

Advertisement. Scroll to continue reading.

1 oturumda kaç dersten sınava gireceğinizi ders seçerken ayarlayabilirsiniz. Ders seçerken seçtiğiniz dersin sonunda hangi oturumda olduğu yazmaktadır. Ders seçimi yaparken buna dikkat ederseniz her oturum için 4-5 ders olarak ayarlayabilirsiniz. Eğer buna dikkat etmeden ders seçimi yaparsanız sınav giriş yerleri açıklandığında SINAV GİRİŞ BELGENİZ de hangi oturumda hangi derslerin olduğunu göreceksiniz ve o oturumlarda o derslerden sınava gireceksiniz.

GEÇTİĞİMİZ DERSTEN BİR DAHA SINAVA GİRECEK MİYİZ?

Advertisement. Scroll to continue reading.

Hayır geçtiğiniz dersten bir daha sınava girmeyeceksiniz. ÖRNEK= Tarih 1 dersinden 1. Dönemde sınava girdiniz ve geçtiniz Tarih 1 dersi artık bir daha karşınıza çıkmayacak ve kredisini almış olacaksınız. Bir sonraki sınavda 2. Dönem sınavında, Tarih 2 dersi karşınıza çıkacak . Tarih 2 dersini seçerek 2. Dönem sınavda da Tarih 2 den sınava gireceksiniz.

SINAV GİRİŞ BELGESİ NEDİR? NEREDEN, NASIL ALINIR?

Advertisement. Scroll to continue reading.

Sınav giriş belgesi Açık Öğretim Lisesi sınav giriş yerlerini açıkladığı tarihten ( muhtemelen sınava 4-5 kala açıklanır ) itibaren öğrenci sayfanıza öğrenci numaranız ve şifrenizle giriş yaparak öğrenci bilgileriniz bölümünde SINAV GİRİŞ BELGESİ butonu açılmış olacaktır.Bu butonu tıklayarak açılan sayfada sınava gireceğiniz okulun adı, adresi ,sınava gireceğiniz tarih ,oturumların saati, hangi numaralı salonda sınava gireceğiniz ve hangi oturumda hangi derslerden sınava gireceğiniz yazmaktadır. Bu sayfayı yazıcıdan çıkartarak bu sayfa ile sınava gireceksiniz. SINAV GİRİŞ BELGESİ budur.

SINAVA GİRERKEN YANIMIZA NELER ALMAMIZ GEREKİR?

Advertisement. Scroll to continue reading.

Sınava girerken yanınızda olması gerekenler; SINAV GİRİŞ BELGESİ ve Sivil kimliğiniz mutlaka olmalı. Bunlar olmazsa sınava katılamazsınız. Öğrenci kimliği çoğu yerde sorulmaz . Çok titiz bir okula denk gelirseniz sorabilirler. Ama yok dediğinizde de sınava almamazlık yapamazlar. Her ihtimale karşı öğrenci kimliklerinizi hala Halk Eğitim Merkezlerinden alabilirsiniz ama öğrenci kimliği gerekli bir kimlik değildir. Var olması veya yok olması size bayda veya zarar sağlamaz. Sınava giderken yanınıza Kurşun kalem, Silgi, mutlaka alın. Sınavdan çıktıktan sonra sınavdaki soru kitapçığını saat 17:00 gibi sınava girdiğiniz okuldan alabilirsiniz. Bazı okullarda 1 gün sonra verebilir. Soru kitapçığını almak isteyenler sınava girerken veya çıkarken sınava girdiğiniz salondaki öğretmenlerden bu konuda bilgi alabilirsiniz.

ÖNEMLİ BİLGİ..!!!! Sınav sonuçları sınavdan yaklaşık 1 ay kadar sonra açıklanıyor. Daha erken öğrenmek istiyorsanız sınavda sorulara verdiğiniz cevapları soru kitapçığı üzerinde işaretleyiniz. Sınav bittikten sonra da soru kitapçığını okuldan alınız ve kitapçığı evinizde saklayınız. Sınavdan 3-4 gün sonra internette sınav soru ve cevapları yayınlanıyor. Elinizdeki kitapçıktaki cevapladığınız cevaplarla, internette açıklanan sınav cevaplarını karşılaştırarak sınav sonucunuzu 1 ay sonra sınav sonuçlarının açıklanmasını beklemeden, sınavdan 3-4 gün sonra bu şekilde yaparak öğrenebilirsiniz.

Advertisement. Scroll to continue reading.

NOT: Kayıt yenileme, Yeni kayıt ve diğer tarihler netleştiğinde açık öğretim liseleri resmi internet sitelerinden duyurulur. Resmi siteler haricinde diğer site ve sosyal medyalardan duyduğunuz tarihlere itibar etmeyiniz.
Her öğrenci açık öğretim lisesi resmi sitelerini takip etmek ve oradan yapılan duyurulara göre hareket etmek zorundadır.
Her öğrenciye kayıt olduğunda bu bilgi verilir.

Advertisement. Scroll to continue reading.
Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler

Duyurular

Millet eğitim bakanı Ziya Selçuk katıldığı bir televizyon programında Açık Öğretim sınavları hakkında açıklama yaptı.Ziya Selçuk, proğramı sunan muhabirin sorduğu bir soru üzerine açık...

Duyurular

Açık öğretim liseleri 1. dönem sınavı Covit-19 tedbirleri nedeniyle ertelenmişti. Öğrenciler ertelenen sınavın ne zaman yapılacağını merakla beklerken artık sınavın nasıl yapılacağı yavaş yavaş...

Duyurular

Açık lise öğrencileri ertelenen 1. dönem sınavının ne zaman yapılacağını merakla beklemekte. Açık öğretim lisesi müdürlüğünden bu konuda hala bir açıklama gelmedi. Açık öğretim...

Duyurular

AÇIK LİSEDE SAHTE EVRAK OLAYIAçık öğretim lisesi sosyal medya hesaplarında 14 Eylül 2020 tarihinde online sınav talimatları olan bir evrak ortaya çıktı.Bu evrak açık...

2021 © Açık Öğretim Test | Bu site Alp Tek Bilişim tarafından inşa edilmiştir.