Açıköğretim Sınavları E-Sınav Salonlarında

Milli Eğitim Bakanlığı, 2022 yılından itibaren Açık Öğretim Ortaokulu-Açık Öğretim Lisesi, Açık Öğretim İmam Hatip Lisesi ve Mesleki Açık Öğretim Lisesi sınavlarının E-Sınav salonlarında yapılacağını duyurdu.

Bakanlığın internet sitesinde 2022 Sınav Uygulama Takvimi yayınlandı. Yayınlanan takvimde Açık Lise sınav tarihleri de belirtilirken, sınavların E- Sınav Salonlarında yapılacağı duyuruldu. Sınavlar için net bir gün tarihi verilmezken, 2. Dönem Sınavlarının Mart ayında, 3. Dönem sınavlarının ise Temmuz ayında yapılacağı bildirildi.

E- Sınav Salonu Nedir?

Milli Eğitim Bakanlığına bağlı E-Sınav salonları, sınavların bilgisayar üzerinden yapılmasını sağlıyor. Sınav salonlarına randevu ile giden öğrenciler; kağıt, kalem, cevap kağıdı kullanmadan soruları bilgisayar üzerinde cevaplıyor.

E-Sınav salonlarında sınav esnasında bir uygulama izleme sorumlusu, bir salon başkanı ve bir  gözetmen olmak üzere üç görevli öğretmen bulunuyor. Ayrıca salonlar kameralara ile takip ediliyor.

E- Sınav Salonu Avantajları

E-Sınav salonunda sınavını yapan bir öğrenci, salondan çıkar çıkmaz sonucunu öğrenebiliyor. Ayrıca sınav sırasında her hangi bir soru kitapçığı, cevap kağıdı dağıtılmadığı için kağıt israfının önüne geçilmiş oluyor.

Ehliyet Sınavları Yıllardır Bu Salonlarda Yapılıyor

Milli Eğitim Bakanlığı uzun süredir Motorlu Taşıtlar Sürücü Adayı sınavlarını E-Sınav merkezlerinde yapıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir