Diploma Nosu Almış Genel Lise Öğrencileri Ne Demek

Açık Lise öğrencileri sınav sonuçları açıklandıktan sonra öğrenci bilgilendirme sistemlerine girdiklerinde “Diploma Nosu Almış Genel Lise Öğrencileri” ibaresi görüyorsa mezun olmuş demektir.

Bir çok öğrenci sistemdeki bu uyarıya bir anlam veremez. Fakat lise düzeyinde mezun olan her öğrenciye ait bir diploma numarası oluşturulur ve bu numara ile birlikte diploma basım işlemlerine geçilir.

Daha sonra ne yapacağız?

Bu mesajı gören bir öğrencinin her hangi bir işlem yapmasına gerek yoktur. Öğrenci bilgi sisteminde diplomanın basılıp basılmadığı görülecektir. Diploma basıldı mı?: EVET ibaresi görüldükten sonra diplomayı almak için bağlı bulunan Halk Eğitim Merkezine gidilmesi yeterli olacaktır. 

Diplomalar 2018 yılına kadar Milli Eğitim Bakanlığı tarafından Ankara’da basılıp diğer illerdeki Halk Eğitim Merkezlerine gönderiliyordu. 2018 yılından itibaren tüm Halk Eğitim Merkezleri diploma basım işlemlerini kendileri gerçekleştiriyor. Bu durumda aynı sınavla mezun olan her öğrencini diploması aynı zamanda çıkmayacağı anlamına geliyor.

Açık Lise Diploma Basımı Ne Kadar Sürer?

Açık Lise sınav sonuçlarının açıklanmasının ardından yaklaşık bir aylık sürede diploma basım işlemleri tamamlanır. Öğrenciler diplomalarının basılıp basılmadığını öğrenci bilgi sistemlerinden takip ederler.

Diploma Çıkana Kadar Ne Yapacağım?

Diplomanız ne kadar geç basılırsa basılsın, sizim mezuniyet tarihiniz en son girdiğiniz sınavların açıklanma tarihidir Diplomayı geç almanız size bir dezavantaj getirmez. Diploma basılana kadarki süreçte bir kuruma belge vermeniz gerekiyorsa; E-Devlet üzerinden “Geçici Mezuniyet Belgesi” alınabilir. Bu belgede diplomanızda bulunacak tüm bilgiler yer almaktadır. Geçici Mezuniyet Belgesi 6 ay kullanılabilir. Bu süre sonunda geçerliliğini kaybeder.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir