E-Sınav Ne Demek

Milli Eğitim Bakanlığı son yıllarda sınavları E-Sınav şeklinde uygulamaya başladı. E-Sınav, sınavların E-Sınav merkezlerinde gözetmenler eşliğinde yapılması anlamına geliyor. Ehliyet sınavlarının ardından Açık Lise sınavları da E-Sınav merkezlerinde yapılmaya başlanacak.

 

E-Sınav Merkezleri Nerede?

Milli Eğitim Bakanlığı E-Sınav merkezlerini 2022 yılı itibariyle 500’e çıkardı. Türkiye’nin neredeyse tüm ilçelerinde yer alan E-Sınav salonları sayesinde Ehliye, Ustalık-Kalfalık ve Açık Lise sınavları bu salonlarda yapılacak.

Hangi E-Sınav Salonunda Sınava Gireceğim?

E-Sınav salonlarında sınava girmek randevulu sistemle olacak. Öğrenciler, kendilerine uygun olan saatleri seçerek E-Sınav salonlarında sınava girecekleri günü ve saati belirleyecek. Açık Lise öğrencileri tüm derslerin sınavlarını tek seferde E-Sınav salonunda yapabilecek.

E-Sınavda Gözetmen Olacak mı?

E- Sınav salonlarında bir uygulama izleme sorumlusu, bir salon başkanı, bir gözetmen eşliğinde sınava girilecek. Ayrıca sınav süresince 2 adet kamera sınava giren öğrencileri izleyecek.

E-Sınavda Kalem Kağıt Kullanılacak mı?

E-Sınav salonlarında her şey elektronik ekranlarda olacak. Öğrenciler soruları bilgisayar ekranında görecek ve bilgisayar ekranındaki şıklara tıklayarak cevapları işaretleyecek. Sınavda sorulara tekrar dönüş yapmak mümkün olacak. Öğrenciler sayısal dersleri çözerken karalama kağıdı kullanabilecek.

E-Sınav Sonuçları Ne Zaman Açıklanır?

Elektronik sınavların en önemli özelliği, sınav sonuçlarının anında açıklanmasıdır. Öğrenciler sınav salonundan çıkar çıkmaz https://esinav.meb.gov.tr/SonucAciklama.aspx adresinden sınav sonuçlarını öğrenebilirler.

Açık Lise Sınavları Online Olacak mı?

Açık Lise sınavlarının E-Sınav merkezlerine taşınması ile birlikte Açık Lisede online sınav dönemi sona erdi. Açık Lise öğrencileri artık E Sınav salonlarında sınava girecekler.

2021 Yılında E-Sınav Salonları Kapandı mı?

E-Sınav salonlarında bir sınavda en fazla 20-30 öğrenci bulunduğu için pandemi sürecinde yaşanan tam kapanmada sınavlar yapılmaya devam edildi. E-Sınav salonlarıda, tam kapanma olsa bile sınav yapılmaya devam edilecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir