Liseler Arası Nakil İşlemleri Nasıl Yapılır?

Açık lise okuyan öğrenciler okudukları liseden başka bir liseye geçiş yapmak isteyebilirler.

Mesleki açık öğretim lisesi okuyan bir öğrenci açık öğretim lisesine veya açık öğretim imam hatip lisesine geçiş yapmak  isteyebilir. Tam tersi açık öğretim lisesi okuyan bir öğrenci mesleki açık öğretim lisesine veya imam hatip lisesine geçiş yapmak isteyebilir.

İmam hatip lisesinde okuyan öğrenciler de mesleki açık öğretim lisesine yada açık öğretim lisesine geçiş yapmak isteyebilirler. Bu liseler arası geçiş işlemleri yapılabilir.


Ancak belirli zamanlarda geçiş işlemleri yapılabilmektedir.

Geçiş yapmak isteyen öğrenciler için bu işlem okuduğu liseye göre değişiklik göstermektedir.
Örneğin, Açık öğretim lisesi okuyan bir öğrenci Mesleki açık öğretim lisesine (MAOL) veya açık öğretim imam hatip lisesine (AOİHL) sadece eğitim yılı başında geçiş yapabilir.
Bunun sebebi geçiş yapacak olan öğrenciler bu liselere ilk kayıt yapacak olan öğrencilerle birlikte kayıt yapmak zorundadırlar.


Mesleki açık öğretim lisesi ve Açık öğretim imam hatip lisesi sadece eğitim yılı başlarında ilk kayıt ve geçiş yapanların kayıtlarını kabul etmektedir.
Bu liseler diğer sınavlarda 2. dönem sınavı, 3. dönem sınavı ve ek sınavlarda ilk kayıt kabul etmemektedir.

Mesleki açık öğretim ve Açık öğretim imam hatip lisesinden Açık öğretim lisesine (genel liseye) geçişler ise eğitim yılı başında yani 1. dönem sınavı kayıt işlemleri zamanı ve 2. dönem sınavı kayıt işlemleri zamanı yapılabilmektedir.
Açık öğretim lisesinde ilk kayıt işlemi 1. ve 2. dönem sınavlarında kabul edilmektedir.


Liseler arası geçişler de liselerin ilk kayıt zamanlarında yapılmaktadır.

LİSELER ARASI GEÇİŞ YAPMA ŞARTLARI NELERDİR?

Liseler arası geçiş yapmak isteyen öğrenciler için kredi, dönem vesaire herhangi bir şart bulunmamaktadır.
Geçilmek istenen lisenin kaçış işlemini kabul ettiği tarihlerde geçiş işlemi yapılabilir. Herhangi bir şart aranmamaktadır.
Mesleki açık öğretim lisesi ve Açık öğretim imam hatip liseleri okullarda kontenjanları dolu değilse geçiş yapan öğrencileri kabul ederler. Okulun kontenjanı dolmuşsa öğrenci başka bir okula gidip boş kontenjan bulabilir ve kayıt olabilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir