Öğrencilik Durumu Doluk-Silik Ne Anlama Gelir?

Açık öğretim liselerinde öğrenciler sınavına girecekleri her sınavın kayıt yenileme tarihinde o sınav için kayıt yenileme yapmak zorundadırlar.
Girecekleri sınava kayıt yenileme yapmayan öğrenciler kayıt yenilemesini yapmadıkları sınava giremezler.
Daha sonra yapılacak olan sınavlara kayıt yenileme yaparak kayıt yenileme yaptıkları sınava girebilirler.


Girmedikleri bir önceki sınav için sorumlu tutulmazlar.

Yani öğrenci herhangi bir sebepten dolayı giremediği sınavdan dolayı bir kaybı olmaz. Gelecek sınavlardan girmek istediği sınav için kayıt yenileme yaparak sınavına girer, en son hangi sınava girmişse bıraktığı yerden devam devam eder.

Sınav kaçırdığında sadece mezuniyeti gecikmiş olur. Çünkü bir öğrenci ne kadar çok sınava girerse o kadar çabuk mezun olma imkanı vardır.

ÖĞRENCİNİN ÖĞRENCİLİK DURUMU NEDEN “DONUK” OLUR?
Herhangi bir sebepten dolayı öğrenci bir sınava kayıt yenileme yapmadığı taktirde öğrencilik durumu “DONUK” duruma geçer.
Öğrenci yine herhangi bir sebepten dolayı arka arkaya 2 ve ya daha fazla sınava kayıt yenileme yapmadığı taktirde öğrencilik durumu “SİLİK” durumuna geçer.


Öğrencinin öğrencilik durumunun silik veya donuk olması herhangi bir sorun teşkil etmez.

ÖĞRENCİLİK DURUMUNU TEKRAR “AKTİF” YAPMAK İÇİN NE YAPMAK GEREKİR?
Öğrenciler her sınava kayıt yenileme yapmaları durumunda öğrencilik durumla “AKTİF” olarak görünür.
Sınava girmeseler bile her sınav için kayıt yenileme yaptıkları taktirde öğrencilik durumları aktif olarak görünür.
Lakin herhangi bir sebepten dolayı sınava girilmeyecekse ve bu durumda kayıt yenileme zamanı belli ise öğrencilik durumu aktif kalsın diye de kayıt yenileme yapmaya gerek yoktur. Çünkü yukarıda da belirttiğimiz gibi öğrencilik durumunun Aktif, Donuk veya Silik olması öğrenci için herhangi bir sorun teşkil etmemektedir.
Öğrencilik durumu “Donuk” veya “Silik” olan öğrenciler gelecek herhangi bir sınav için kayıt yenileme yaptıkları taktirde öğrencilik durumları yeniden “Aktif” hale gelecektir.

Öğrencilik durumu Donuk veya Silik olanlar kayıt yenileme yaparken ekstradan bir işlem yapmalarına veya bunun için herhangi bir yere başvuru yapmalarına gerek yoktur. Durumu aktif olan öğrenciler nasıl kayıt yenileme yapıyorsa durumu donuk veya silik olanlarda aynı şekilde kayıt yenileme yapmaları yeterlidir.
Açık öğretim liselerinde öğrenciler için her türlü olumsuzluk düşünülerek hertürlü kolaylık sağlanmıştır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir