Resmi: Açık Lise 2. Dönem Sınavları Yüz Yüze Yapılacak

Açık Öğretim Lisesi 2. Dönem sınavları tekrar yüz yüze yapılacak. Yaklaşık 2 yıldır devam eden Online Sınav süreci sona erdi. 

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, 1. Dönem sınavlarının online yapılması yönünde karar almıştır. Bu kararın ardında Açık Lise öğrencileri Mart ayının sonunda yapılması planlanan sınavların da online olması yönünde beklentiye girdiler.

Bakanlık yetkilileri, Aralık ayında yapılan online sınavlarının son kez yapıldığını bildirdi. Açık Lise sınavları bundan sonra tekrar yüz yüze yapılacak.

Bakanlık, sınavların E-Sınav salonlarına taşınması yönünde çalışmalarını sürdürüyor. E-Sınav salonları 2. Dönem sınav tarihine kadar yetişirse sınavlar E-Sınav salonlarında yapılacak. E-Sınav salonlarının yetişmemesi durumunda ise eski sistemde olduğu gibi yeninde okullara dönülecek ve sınav yüz yüze yapılacak.

Yüz Yüze Sınav Karar Kesin mi?

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre Açık Lise öğrencilerine artık online sınav yapılmayacak. Pandemi koşullarının devam etmesine rağmen normalleşme adımlarının devam ettiğini belirten yetkililer, diğer sınavların yüz yüze yapıldığını ve açık lisede de bu durumun normale dönmesi gerektiğini belirttiler.

Online Sınavlara Kaç Kişi Başvurdu.

4-10 Aralık 2022 tarihlerinde yapılan 1. Dönem sınavlarında yaklaşık 1 milyon 200 bin öğrenci sınav başvurusu yaptı. Başvuran öğrencilerden 950 bin kişi online sınavlara girdi. Sınava giren öğrencilerin yaklaşık yüzde 30’u mezun oldu.

Online Sınavlar Açık Liseye Başvuruları Arttırdı

Son iki yılda yapılan online sınavlar nedeniyle bir çok öğrenci açık liseyi tercih etmeye başladı. Özellikle 12. sınıfta öğrenim gören örgün eğitim öğrencileri, YKS sınavına hazırlık için açık liseye geçmeyi tercih ediyorlar. 2021 yılının ocak ayında yapılan kayıtlarda örgün eğitimden açık liseye geçişe izin verilmemişti. 2022 kayıtlarında böyle bir engel bulunmuyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir