Sayısal Derslere Nasıl Çalışılır?

0
38
görünümler

Sayısal dersler çoğu öğrencinin gözünü korkutan derslerdir.
Çoğu öğrenci sayısal dersleri yapma konusunda sorun yaşamakta. Açık öğretim liselerinde öğrenciler kendi kendine derslere çalıştığı, ders anlatacak bir öğretmenlerinin olmayışından dolayı doğal olarak sayısal derslere de daha fazla zorlanıyorlar.
Bazı öğrencilerse sayısal dersleri hiç çalışmadan zor olduğunu başaramayacağını düşünerek bu derslere hiç çalışmamaktalar.
Aslında bu derslere çalışarak öğrenciler bu dersleri başarabilirler. Bu derslere çalışmaya başlayan öğrenciler dersleri başarmakta çalıştığının emeğinin karşılığını almaktalar.

SAYISAL DERSLER HANGİLERİ?
Açık öğretim liselerinde ve örgün eğitim liselerinde sayısal dersler aynıdır. Ders açısından örgün eğitim ile açık öğretim lisesi arasında bir fark yoktur. Fark sadece kitapların hazırlanışında vardır. Açık öğretim lisesi öğrencilerin kitapları açıktan okuyan öğrencilerin kendi kendine çalışacağı için daha sade ve anlaşılır şekilde hazırlanmıştır.Açık öğretim liselerinde sayısal dersler aşağıdaki gibidir.
– Matematik 1-2-3-4 Seçmeli Matematik 1-2-3-4 Bu dersin 4 dersi ortak (zorunlu), 4 dersi seçmeli derstir.
– Fizik 1-2-3-4, Seçmeli Fizik 1-2-3-4 Bu dersin 4 dersi ortak (zorunlu), 4 dersi seçmeli derstir.
– Kimya 1-2-3-4, Seçmeli Kimya 1-2-3-4 Bu dersin 4 dersi ortak (zorunlu), 4 dersi seçmeli derstir.
– Biyoloji 1-2-3-4, Seçmeli Biyoloji 1-2-3-4 Bu dersin 4 dersi ortak (zorunlu), 4 dersi seçmeli derstir.
Öğrenciler bu derslerden ortak (zorunlu) olanları seçip sınava girmek zorundadırlar. Seçmeli olanlarını seçmek zorunda değillerdir. Ortak (zorunlu) olanları seçip sınavda başarmak veya muaf olmak zorundadırlar.
NOT: Geometri dersi de sayısal bir derstir. Geometri dersi açık lisede matematik dersi ile birleştirildiği için öğrenciler geometri konularını matematik dersleri içinde görecekler.

SAYISAL DERSLERE HANGİ YÖNTEMLE ÇALIŞMALI?
Öğrenciler sayısal derslere çalışırken diğer sözel derslerde olduğu gibi ders kitabına çalışmaları bu dersleri başarmak için yeterli olmayabilir. Bu durumda öğrenciler sayısal dersleri anlatacak, açıklayacak birine ihtiyaç duyarlar. Açık öğretimden okudukları içinde dersi anlatacak birilerini bulamayabilirler.
Bu durumda öğrenciler için internet devreye girmekte. İnternetten çalıştıkları sayısal derslerle ve çalıştıkları dersin konusuyla ilgili güvenilir kaynaklardan varsa videolar bulup, bu sayısal dersler için videolardan dersi dinlemesi öğrenci için daha faydalı ve anlaşılır olacaktır.Bu yöntemle çalışırken de öğrencinin dikkat etmesi gereken konu izlediği videonun çalıştığı dersle birebir uyuşuyor olmasıdır.
Çünkü internette bir sürü seçenek karşısına çıkacağı için eski müfredatlı videolar da karşına çıkabilir.
Müfredatı eski olan videolara dikkat edilmesi gerekir. Bunu anlamak içinde öğrenci videoyu izlerken videoda anlatılanın almış olduğu dersin kitabındakilerle aynı olup olmadığının takibini yapmasıyla anlaşılacaktır.
Kitaptaki konu farklı videoda anlatılan konular farklıysa o videoya çalışılmamalıdır.Sayısal derslere çalışırken öğrenciler videolar dışında bu derslere yardımcı olacak çevresinde birileri varsa onlardan da yardım
alabilirler.
Örgün eğitimden açık liseye geçen öğrencilerin bu derslerde örgün eğitimde bir süre okuduklarından dolayı biraz alt yapısı
olduğundan açık lisede çok fazla zorlanmadıkları görülmektedir.
Bazı öğrencilerde sayısal derslere daha yatkın oldukları için bu öğrencilerde kitaplara çalışarak bu dersleri yine rahatlıkla
başarmaktadırlar.
Başarının çalışmak, istemek ve azimli olmaktan geçtiğini unutmayalım.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz