Connect with us

Sitemizdeki yazılarda bir arama yapın.

Haberler

Sınavlarda Başarılı Olmak İçin Nasıl Ders Çalışmalı ?

Açık öğretim liselerinde öğrencilerin başarılarını düşüren faktörlerin başında ders çalışmama-çalışamama gelmektedir.
Öğrencilerin başarılı olabilmesi için düzenli bir şekilde ders çalışmaları başarıyı getirecektir.
Açık öğretim liselerinde (açık öğretim lisesi, mesleki açık öğretim lisesi, açık öğretim imam hatip lisesi ve açık öğretim orta okulu) okuyan öğrenciler derslere kendi başlarına çalıştıkları için ders çalışmakta zorlanmaktalar.

Advertisement. Scroll to continue reading.

Örgün eğitimde olduğu gibi açık lisede okuyan öğrencilerin başlarında bir öğretmenleri yok. Bu yüzden öğrenciler biraz da rehavete kapılarak dersleri ihmal etmekteler. Tabi açık lisede okuyan öğrencilerin bir çoğununda yaşının büyük olması, çoğunun işte çalışıyor oluşu ev hanımlarının ev işleri ile ilgileniyor olması da ders çalışacak zamanlarının az olması anlamına gelmekte. Bu durumda öğrencilerin kendilerine çok iyi bir çalışma planı yapması gerekmekte.

ÖRNEK DERS ÇALIŞMA PLANI NASIL OLMALI?
Her öğrencinin anlama kapasitesi ayrı olacağı için her öğrenci kendi çalışma planını kendisi yapmalıdır.

Advertisement. Scroll to continue reading.


Çalışma planı yaparken, seçtiği derslerin zorluk derecesine göre bir zaman planlamalıdır.


Örneğin, bazı öğrenciler sınava 20 gün kala ders çalışmalarına hız verirken bazı öğrenciler 1.5 ay kala yoğun bir şekilde ders çalışmaya başlarlar. Bunun nedeni ise dersin zorluk derecesine, öğrencinin anlama kapasitesine bağlıdır.


Açık öğretim liselerinde kayıt yenileme ders seçme işlemleri sınava 1,5 veya 2 ay kadar süre kala yapılmakta ve sınava çalışmak için ortalama 2 ay kadar süre kalmaktadır.

Advertisement. Scroll to continue reading.

Bu süre öğrencinin derslerine çalışabilmesi için yeterli bir süredir.

Bunun nedeni ise dersin zorluk derecesine, öğrencinin anlama kapasitesine bağlıdır. Açık öğretim liselerinde kayıt yenileme ders seçme işlemleri sınava 1,5 veya 2 ay kadar süre kala yapılmakta ve sınava çalışmak için ortalama 2 ay kadar süre kalmaktadır.
Bu süre öğrencinin derslerine çalışabilmesi için yeterli bir süredir.

Advertisement. Scroll to continue reading.

Açık Lise Öğrencileri Hangi Kaynakları Kullanmalı

Öğrenciler her sınav için seçtikleri derslerin kitaplarını ders seçimini yaptıktan sonra halk eğitim merkezlerinden Ücretsiz bir şekilde alıp derslerine çalışabilirler. Ayrıca kitabı eksik olanlar veya halk eğitimden kitap almayanlar açık öğretim liselerin web sitelerinden ders kitaplarının PDF’lerine ulaşabilir ve derslerine çalışabilirler.

Advertisement. Scroll to continue reading.


Derslere mutlaka kitaplardan çalışılmalıdır. Sınavda sorular kitaplardan sorulmakta, kitabın tamamından soru çıkabileceği için her ders kitabının tamamına çalışmak gerekmektedir. Kitaba çalıştıktan sonra kitabın içindeki ünite sonlarındaki sorular çözülmeli ve dersi tamamen bitirdikten sonra daha önceki sınavlarda sorulmuş olan eski sınav sorularını çözerek öğrenci kendini test etmeli, çalıştığı bilgilerin sınavda yeterli olup olmayacağını bu şekilde görmelidir.

  1. Önce kitaba çalış
  2. Ünite sorularını çöz
  3. Çıkmış soruları çöz

Açık Lise Öğrencileri Sayısal Derslere Nasıl Çalışmalı

Sayısal dersler içinse kitaptan çalışarak anlamak zor olacağı için İnternet ortamındaki çalıştığı konuyu anlatan güvenilir kaynaklardaki videolardan yardım alması daha yararlı olacaktır. Bu şekilde çalışırken dikkat edilmesi gereken takip ettiği videonun müfredatının eski olmaması, çalışması gereken ders kitabı ile aynı olmasına dikkat edilmelidir.

Advertisement. Scroll to continue reading.

Advertisement. Scroll to continue reading.
Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler

Duyurular

Sayısal dersler çoğu öğrencinin gözünü korkutan derslerdir.Çoğu öğrenci sayısal dersleri yapma konusunda sorun yaşamakta. Açık öğretim liselerinde öğrenciler kendi kendine derslere çalıştığı, ders anlatacak...

2021 © Açık Öğretim Test | Bu site Alp Tek Bilişim tarafından inşa edilmiştir.