Üniversite Tercihleri Başladı! Açık Lise Öğrencileri Tercih Yapabilir mi?

Yks Tercihleri Başladı!
Üniversite tercih işlemleri 6-14 Ağustos 2020 tarihleri arasında yapılacak.
Tercih yapmak isteyen öğrenciler tc numarası ve ösym şifresi ile ösym öğrenci sayfasına girerek tercih yapabilirler.
Tercih sonuçlarının 10 gün veya 2 hafta içinde açıklanması bekleniyor.
Çünkü üniversite kayıtları 31 Ağustos 4 Eylül tarihleri arasında yapılacağı ösym tarafından bildirildi.

AÇIK LİSE ÖĞRENCİLERİ NE DURUMDA TERCİH YAPMALI?
Açık öğretim lisesi okuyan öğrenciler tercih yapabilir mi? Liseden mezun olamamış ama yks sınavına girmiş tercih yapma hakkı olan açık lise öğrencileri bu soruyu soruyor.
Açık lise öğrencilerinin tercih yapabilmesi için 2020 yılının sonuna kadar (31 Aralık 2020) liseden mezun olacak durumda olmaları gerekiyor.
Eğer 31 Aralık’a kadar liseden mezun olma durumu varsa öğrenci tercih yapabilir.
Liseden 31 aralığa kadar mezun olup alamayacağına her öğrenci kendi durumuna bakarak karar verebilir.
Öğrenciler öncelikle şuanki kredisi ve zorunlu dersi ne kadar ona bakmalıdır.
Daha sonra 31 aralığa kadar lisede kaç tane sınav var buna bakarak bunun hesaplamasını yapabilir.

AÇIK LİSEDE 2020 YILI SONUNA KADAR (31 ARALIK 2020) KAÇ SINAV YAPILACAK?
Açık öğretim lisesinde öğrencilerin şuanki durumuna etki edecek 2020 yılı sonuna kadar en 3 sınav görüyoruz. ek sınav yapılma durumu olursa ek sınavla birlikte 4 sınav öğrencilerin şuanki durumuna etki edecektir.
ilk olarak 25-26 Temmuzda yapılan 2. dönem sonuçları öğrencilerin şuanki durumuna etki edecek. 2. dönem sınav sonuçlarının 17 Ağustos gibi açıklanması bekleniyor. 2. dönem sınav sonuçları açıklandıktan sonra ise 3. dönem sınavı 17 yaşından büyükler için Eylül ayı içinde uygulanacak.
İkinci olarakta 3. dönem sınavı öğrencilerin durumuna etki edecektir.
Üçüncü olarak öğrencilerin durumuna 3. dönem sınavından sonra yapılması durumunda ek sınav etki edecektir. ek sınav yapılırsa Ekim ayının içinde yapılmasını tahmin ediyoruz.
Dördüncü olarak ise öğrencilerin durumuna Aralık ayının başında yapılması planlanan gelecek eğitim yılı 1. dönem sınavı da etki edecektir.

Yukarıda saydığımız sınavlardan en az 3 tane kesin olup ek sınavın ise yapılıp yapılmayacağı belirsizdir. Ek sınavla ilgili duyuru en geç 3. dönem sınavının uygulanmasından sonra yapılacaktır.
Öğrenciler yukarıda saydığımız durumlara bakarak bu yılın sonuna kadar liseden mezun olup olamayacağı konusunda hesaplama yaparak, mezun olabileceğini düşünen öğrenciler tercih yapabilirler.

TERCİH YAPTIĞI HALDE YIL SONUNA KADAR LİSEDEN MEZUN OLAMAYAN ÖĞRENCİLERİN DURUMU NE OLUR?
Yukarıda yazdığımız maddelere bakarak 2020 sonuna kadar liseden mezun olacağını düşüp terci yapan ve üniversite okumaya başlayan öğrencilerden herhangi bir olumsuzluk nedeniyle yıl sonuna kadar liseden mezun olamayanların üniversiteye yaptıkları geçici kayıtları liseden mezun olamadıkları için silinir.
Bu durumda seneye tekrardan tercih yapmaları gerekir.

Liseden mezun olamamış öğrenciler tercih sonuçlarına göre üniversite kazanmaları durumunda üniversiteye geçici kayıtlarını yapabilirler.
31 Aralık’a kadar liseden mezun oldukları taktirde ise asıl kayıtlarını yapıp üniversitede eğitim hayatlarına devam edebilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir