Yedek Salon İşlemi Nedir?

SINAV BÖLGESİ DEĞİŞİKLİĞİ TARİHİ DIŞINDA DEĞİŞİKLİK YAPMAK MÜMKÜN MÜ?
Açık öğretim lisesi öğrencileri sınav bölgelerini sadece sınavına girecekleri sınavın kayıt yenileme zamanı yapabilirler.
Bu tarih geçtikten sonra sınav bölgesi değişikliği yapamazlar.
Bunun sebebiyse öğrencilerin sınava gireceklerin okul, salon, sıra no gibi ayarlamaların yapılması işlemlerinin sınava bir ay kadar kala ayarlanmaya başlamasıdır.
Eğer öğrenciler bu süre içinde sınav bölgelerini değiştiriyor olabilseydi öğrenciye yapılan okul, salon, sıra ayarlama işlemi boşa yapılmış olacağından dolayı öğrencilere sınav bölgesi değişikliği için sistem katılmaktadır.

ÖĞRENCİLERİN SINAV BÖLGESİ DEĞİŞİKLİĞİ SÜRE BİTTİKTEN SONRA SINAV BÖLGESİ DEĞİŞTİRME ŞANSI VAR MI?
Sınav bölgesi değişikliği süresi bittikten sonra öğrencilerin sınav bölgesi değişikliği yapma olanağı maalesef yoktur.
Bu durumdaki öğrenciler içinse tek şans sınava 2 hafta kadar süre kaldığı zaman açık öğretim lisesi müdürlüğü tarafından yapılan “yedek salon” işlemleridir.

YEDEK SALON İŞLEMİ NEDİR?
Öğrencilerin geçerli bir nedeni olduğu taktirde yedek salonda sınava girme ihtimalleri olabilir.
Geçerli mazeretler evinin yanması ve sınava gireceği ilçeden farlı bir yerde kalmak zorunda kalması, depremde evinin yıkılması ve yine sınava gireceği ilçeden farklı bir yerde kalıyor olması, sel felaketine uğramış olması ve sınava gireceği ilçeden farklı bir ilçede kalmak zorunda kalması gibi buna benzer durumlarda öğrenciler yedek salonda sınava girmek için müracaat
edebilirler.

YEDEK SALONDA SINAVA GİRMEK İÇİN NEREYE MÜRACAAT EDİLİR?
Yedek salonda sınava girmek isteyen öğrenciler sınava girecekleri ilçe milli eğitim müdürlüğüne açık öğretim lisesi müdürlüğünün belirttiği tarihler arasında başvuruda bulunabilirler.
Başvuruda mazeretleri kabul edilirse bu öğrenciler yedek salonda sınava girebilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir